İsrail

İlk Yurt dışı seyahatimi 14 yaşında İsrail’e yapmıştım. Gezginliğe ilk attığım adımlar olduğundan olsa gerek buranın gönlümdeki yeri ayrıdır. Sonra yıllar içinde 5-6 kez daha gittim. Bir çok şehrini gezdim,ancak  her gittiğimde mutlaka Tel Aviv ve Yeruşalayim’i (Kudüs) gezmek için fırsatlar yarattım. Profesyonel olarak Turizim ile uğraştığım dönemlerde defalarca tur yolladım. Bu tecrübelerimden dolayı halen İsrail’e gitmek isteyen arkadaşlarım beni arar ve program yapmamı isterler. Bu kez de sizlere bir program yapıp birlikte bir İsrail turu yapalım isterseniz.

Pegasus hava yollarından erken rezervasyon yapıldığı taktirde daha ekonomik bilet bulmak mümkün. İsrail’de oteller çok ucuz olmasa da Tel Aviv de Hayarkon caddesi üzerinde ya da ona ve sahile paralel Sfat Hayam caddesinde otel ayırtıp hareket gününü Cumartesi olarak başlatıp yola çıkalım.

Cumartesi Saat 16.00 gibi Tel Aviv Ben Gurion Hava alnından kalınacak otele varış. Yamit, Metropolitan ya da Cinema otel öncelikli tavsiye edebileceğim otellerdir.Otel yerine son zamanlarda yeni trend ev kiralama için internet sitesi airbnb.com dan istenilen bütçe ve konumda yukarıda yazdığım caddelerde otellerden daha ucuza  kiralık evler bulunabilir.Biraz dinlenip valizleri odaya bırakıldıktan sonra Rehov Dizengof caddesinden geçerek Tayelet’te sahil boyu gezdikten sonra, Yafo’nun bir semti olan Neve Tzedek’e yürünebilir. Mesafe çok kısa olmasa da gerek sahil ve deniz manzarası gerekse hafta sonu oluşundan bir şehir romantiği gibi insanların arasına karışmak yolu kısaltacaktır.

(1887 yılında aşırı kalabalıklaşan Yafo şehrinden kaçanların kurduğu bu semt. Tel Aviv şehrinin bir parçası olmasına rağmen, şehrin kendisinden daha eski. İçinde birbirinden farklı orantıya sahip rengârenk binaları bulunduran bu semt, küçük görünmesine rağmen, kafesinden butiğine kadar her şeyi bulunduruyor. Çoğu bina, mağaza işlevini gördüğü alışveriş için ideal bir mekân. Tarih severlerin ve alışveriş tutkunlarının bir arayı geldiği bu güzel semti her yaştan gezgine tavsiye ederim.)

Buradan Yafo’ya gidip yol yorgunluğunu atıp dinlenmek için kafelerde bir şeyler bir şeyler içilebilir. Otantik lokantalarında akşam yemeği yenebilir.

Yafo, çok eski yıllardan beri içinde insanları bulunduran eski bir şehir, Tel Aviv’in güneyinde bulunuyor. Şehirde bulunan en önemli mimari eserlerden biri ise Sultan Abdülhamid tarafından yaptırılan görkemli saat kulesi. Bu tarih kokan şehrin tepesi ise muazzam bir Tel Aviv manzarasına ev sahipliği yapıyor.)

Pazar günü yani yolculuğun ikinci günü, kahvaltı sonrası Rh. Alenby gezilerek vitrin ve mağazalara göz atılıp, o cadde üzerindeki Tel Aviv’in en büyük Sinagogu ziyaret edildikten sonra, bu caddeye çok yakın Pazar olan Şuk Ha’karmel gezilebilir. Tüm gittiğim ülke ve şehirlerde çarşı, pazar gezmeye bayılırım. İnsanları ne yer ne içer, araştırıp inceler, buraya özgü sebze ve meyveleri varsa alıp tatmaya çalışırım.

Ya da yine bir başka Pazar olan Sarona Market gezilebilir. Sarona Market (Pazarı), Yafo tarafında İsrail’in ve genel olarak dünyanın en önemli pazarlarından biri. İçinde çeşitli yemek seçeneği bulunduran pazarda yerli ve yabancı her türden insan ve yemek bulabilmek mümkün. Peynirden ete, tatlıdan ekmeğe, sebzeye ve daha pek çok yemek seçeneği ile insanları cezbetmeyi başaran pazarlardan biri. İsrail’in ve daha pek çok ülkenin yemek kültürünün tek bir yerde toplanmış olmasını diliyorsanız, bu market sizin gibi gezgin ziyaretçiler için ideal.

Pazar ve Market gezmelerinden sonra Tel Aviv Üniversitesi kampüsündeki Diaspora Müzesi  (Beth Hakvutsot) ziyaret edilebilir. Tüm dünyaya yayılmış Yahudilerin yani Diaspora Yahudilerinin yaşam ve kültürü hakkında bilgiler edinebileceğiniz bir müze. Müze ziyareti sonrası Tel Aviv’den 17 nolu otobüs ile Bat Yam sahil kentine gidilebilir. 1970’li yıllarda İstanbul’dan göç eden Türkiyeli Musevilerinin büyük bir çoğunluğunun yerleştiği şehirdir Batyam. Evlerde kafelerde, lokallerde, Türk bayrakları, Atatürk posterleri, Fenerbahçe, Galatasaray bayrakları görürseniz şaşırmayın. Buradaki kafelerde öğlen denize nazır bir şeyler yenebilir. Daha sonra bir başka sahil kenti Hertzeliya’ya geçilip akşam üstü keyfi buradaki sahil kafelerinde yapılıp güneşin batışı izlenebilir.

Akşam Tel Aviv’in Kikar Hamedina meydanında marka mağazaların vitrinlerine göz atıp, Dizengof’un kafelerinde oturup dondurma yiyerek gece sonlandırılabilir.

Pazartesi sabah erkenden Tel Aviv otobüs terminalinden ülkenin başşehri, üç Semavi dinin kalbinin attığı yer, İbranice Yeruşalayim, Türkçe Kudüs, İngilizce Jerusalem, olan şehre doğru yol alınır.

Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürer. Kudüs otobüs terminaline vardıktan sonra bir başka otobüs ile Ağlama duvarı denen Kotel’e gidilir. Burayı pazartesi sabahına bırakmamın sebebi, Yahudi dini ritüellerine göre 13 yaşına giren her erkek dinen reşit sayılır. Bu tören burada sadece Pazartesi veya Perşembe sabah saatleri yapılır. İşte bu yüzden programda Pazartesi sabahını Kudüs turuna ayırdım. Bu tören izlenip ve çevresi gezildikten sonra Kudüs’te mutlaka yapılması ve gezilmesi gereken yerler programa alınabilir.

Holokost MüzesiYad Vashem. 2. Dünya savaşında ki Soykırımı gözler önene seren bir Müzedir. Trafiğe kapalı cadde Rh. BenYehuda, Parlamento Binası, Mini İsrail (Minya Türk gibi) Arap Mahallesi, İsa’nın çarmıha gerilmeden önce geçtiği acılı yol denen Via Dolorosa, Hz. Muhammed’in Miraç’a yükseldiği Altın kubbeli Kubbet-ül Sahra, Gümüş kubbeli El Aksa Cami görülmeli. Yıkılmış ve toprak altında kalmış Kral Süleyman’ın Mabed’i için ayrıca daha evvelden randevu alınmalı.

Yahudilerin olduğu kadar, Hristiyan ve Müslümanlar için de çok özel bir şehir Yeruşalayim (Kudüs). Buradaki birkaç Rus Ortodoks soğan başlı Kilise, birkaç Katolik Şapel ya da Cami ve avlusu gezilebilir.

Kudüs yani Yeruşalayim de yukarıda belirtilen yerlerden başka; Scopus tepesinden panoramik Kudüs, Kanuni Sultan Süleyman Tarafında restore edilen eski şehir surları, İsa’nın naaşının konduğu ve mezarının bulunduğu yere Bizanslarca inşa edilen ve tüm Hristiyanlarca kutsal Holy Spulchre Kilisesi, Yahudi, Hristiyan, Müslüman Mahalleleri ziyaretinden sonra, Cardo veya Yafa kapısından eski şehirden çıkıp daha sonra yeni şehre gidilebilir. Ayrıca isterseniz 1 nolu otobüs ya da çift katlı şehir turu yapan turist otobüsü ile de şehri gezebilirsiniz.

Sabahın 7 sinden beri yollardasınız. Biraz kültürel, biraz mistik, biraz turistik bir o kadarda yorucu bir Kudüs turu sonrası akşam tekrar Tel Aviv’e döndünüz.

Rehov Şenkin caddesindeki kafe ya da bistroların birinde bir şeyler yiyip içerken İsrail’in özellikle gençlerini ve halkını yakından izleme şansınız olacak. İsraillileri tanıdıktan sonra kaktüs çiçeğinin meyvesi Sabra gibi olduklarına kanaat getireceksiniz. İlk bakışta dışı dikenli ve sert ama içini açıp yediğinizde müthiş lezzetli ve tatlı.

Salı günü Kuzey İsrail gezilebilir. Yine Tahana Markazit yani Tel Aviv otobüs terminali yada Tren İstasyonundan Haifa’ya gidilebilir. Şehre vardıktan sonra Carmel tepesine otobüs ile çıkılıp şehri kuş bakışı adeta Çamlıca tepesinden İstanbul’u izler gibi buradan Haifa panoramik olarak izlenebilir. Daha sonra Bahailerin Altın Kubbeli tapınağı ve bahçeleri gezilmeli.

Öğlen vakti bir başka Osmanlı şehri Akko’ya gidilebilir. Akka, Cezzar Ahmet Paşa Camii, Akka Kalesi, görüldükten sonra Denize sıfır harika manzaralı restoranı Abu Kristo’da öğlen yemeği yenebilir. Dönüşte isteğinize ve zamana göre bir başka sahil şehri Natanya’da şehir merkezindeki bulvardan sahile yürüyüş yapıp sahilde bir kafe de Happy Hour yapabilirsiniz.

Akşam Rishon şehrinde Dünyaca ünlü Carmel Şarap Fabrikası bünyesinde bulunan Yekev Restaurant’ta İsrail Folk Müziği eşliğinde akşam yemeği ve show izleyebilirsiniz rezervasyon yaptırmanız gerekli.

Çarşamba günü, 4 gece 5 günlük bir tur ise planladığınız, bu gün dönüş günüdür. Otelinize yakın olan sahilde, yine etraftaki yakın olan Alenby, Dizengof ya da Ben Yehuda caddelerinde gezinebilir bir kaç hatıra hediyelik eşya alıp havaalanına yollanabilirsiniz.

Yok gezinizi bir haftalık planlıyorsanız o halde bu günü yani Çarşamba gününü Rh. Benyehuda’daki Turizm acentelerinden birinden DOĞU İSRAİL TURU alabilirsiniz.(Arava Çölü üzerinden dünyanın en alçak noktası olan Ölü Deniz/Tuz Gölü bölgesine gidebilirsiniz.)Yam Ha’melah yani Tuz gölünde yüzme ve dinlenme olanağı bulabilirisiniz

Daha sonra buradan Roma/Herod Krallığı egemenliğinde bulunan Yahudilerin Romalılara karşı direndikleri ve daha sonra topluca intihar ettikleri Masada  Tepesi’ne teleferikle çıkabilir, burada arkeolojik kazılar, Herod Sarayı, Sinagog ve hamamlar görebilirsiniz. Ölü denizde bulunan minerallerden elde edilen ve dünyaca ünlü Ahava Kozmetik Ürünleri’nin bulunduğu Oasis’i bu dağın eteklerindeki kozmetik dükkanında satılmaktadır. Bazı turlar Tevrat rulolarının bulunduğu Qumran Mağaralarına da götürebilirler.

Perşembe günü ise yine aynı caddedeki yani Rh .Benyehuda’daki turizm acentelerinin birinden KUZEY DOĞU İSRAİL TURU alabilirsiniz.  Hz. İsa’nın gençliğinin geçtiği Nazareth/Nasıra Şehri, burada Church of Annunciation Müjde Kilisesi ziyareti, panoramik Nazareth Şehri gezisi sonrası Tiberias Şehrine geçiş panoramik Tiberias, Galillee Denizi/Taberya Gölü, Şeria Nehri/Jordan River, Hz. İsa’nın vaftizci Yahya tarafından vaftiz edildiği Yardenit gezildikten sonra daha sonra buradan 1967 yılındaki 6 günlük İsrail/Arap savaşı sonrası Suriye’den ilhak edilen stratejik Golan Tepeleri ziyaret edilebilir.

Tur sonrası Tiberias şehrine 30 kilometre uzaklıktaki İsrail’in kolektif yaşamını sergileyen ve ilk yerleşim birimleri olarak kabul edilen Kibbutz Ein Gev ziyaret edilip Kibbutzlar hakkında bilgi alınabilir.

Cuma günü dönüş programı yaptıysanız, yukarıda da belirtiğim gibi Tel Aviv deki son bir kaç saatinizi alış veriş ile geçirip zamanınızı değerlendirebilirsiniz.

Zaman ve bütçeniz el veriyor ve pazara kadar kalır tatilimi biraz daha uzatır bir kaç yer daha görüp öyle dönerim derseniz, o zaman programınıza İsrail’in en güney noktası, Kızıl Deniz’e sahili olan otelleri, lagünü, vahşi batıyı anımsatan Westworld’u, Dolfinaryumu ile harika tatil şehri Eilat’a gitmenizi tavsiye ederim. Otobüs ile yaklaşık 4 saat uçak ile yarım saatte varabileceğiniz hele Scuba yani tüple dalışa meraklı iseniz, burası harika bulunmaz bir cennet.

Eilat’ta ki otellerde geçireceğiniz zaman dinlemenize de vesile olacaktır.

Dilim döndüğünce, tecrübe ve deneyimlerimi sizlerle paylaşarak, Ortadoğu’nun bu gizemli ülkesini tanıtıp gezdirmeğe çalıştım. En yakın zamanda bir başka coğrafyanın başka ülke ve şehirlerinde buluşmak ümidi ile Mustafa Balbay’ın dediği gibi “Geze Kalın”

Bir Tutkudur Seyahat…

Yorum (1)

  • NBA2K21 VC Generator| 21 Mart 2021

    Howdy! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and excellent design and style.|

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir