ORTA AMERİKA ÜLKELERİ ARASINDA OTOBÜSLE SEYAHAT

Güney Amerika ile Kuzey Amerika’ yı birleştiren dar koridor üzerinde Panama, Kosta Rika, Nikaragua, Honduras, El Salvador, Guatemala ve Belize adlarını taşıyan 7 adet küçük ülke bulunur. Her ne kadar bu ülkelerin birbirleri arasında uçakla seyahat mümkün olsa da, çevreyi daha iyi gözlemlemek, yerel halk ile kaynaşmak için karayolu tercih etmek avantaj sağlar.

Bu ülkeler arasındaki en önemli ve işlek karayolu güzergahı meşhur Pan Amerikan karayoludur. Çoğunlukla deniz yolu ile ulaşılarak yerleşimlerin başladığı Amerika kıtasında bütün ülkeleri birbirine bağlayacak Pan Amerikan Karayolunun yapımına 1930’ larda başlanmış yıllar içinde kısmen tamamlanmıştır. Bugün sadece Panama ile Kolombiya arasında karayolu bulunmamakta olup, onun dışındaki bütün güzergah aktif ve oldukça işlektir.

Kolombiya ile Panama arasında karayolu ile ulaşım olmadığı için, Orta Amerika’ dan Güney Amerika’ ya karadan geçiş turistler için mümkün değildir. Bu nedenle yolun güneydeki son durağı Panama’ dır. Bu nedenlı bu yazımızda Panama’ dan başlayarak kuzeye doğru Meksika’ ya kadar olan rotayı anlatacağım. Bu uzun rota üzerinde çeşitli otobüs firmaları çalışır. Bunlar arasında Pan Amerikan karayolu üzerinde Panama’ dan Meksika’ nın güneyine kadar tüm ülkeleri kapsayan uzun bir ağa sahip Tica Bus’ u tercih etmenin avantajları var. Çünkü Tica Bus’ ın İngilizce dil seçeneği de bulunan internet sitesi üzerinden online bilet almak mümkün olduğu gibi, firmanın şehir merkezlerinde kendine ait terminalleri var. Bu terminallerin içinde de kendine ait basit bir oteli bulunuyor. Bu nedenle otobüs bileti ile birlikte otelden de yer ayırtabiliyorsunuz. Otelleri son derece sade olup, yiyecek içecek gibi hizmetlerinin bulunmadığı belirtmek isterim. Tek kişilik odaların geceliği 20-40 dolar, paylaşımlı odaların ise 10 dolar civarındadır.  Tica Bus dışında Kosta Rica, Nikaragua, El Salvador arasında çalışan TRANSNİCA, Guatemala, El Salvador, Honduras arasında çalışan PULLMANTUR, Güney Meksika, Belize Guatemala, El Salvador, Honduras arasında çalışan MAYANTRAVELS firmalarının otobüsleri de tercih edilebilir.

Orta Amerika ülkeleri genellikle güvensiz olarak bilinir. Fakat bu durum gidenleri korkutmasın. Çünkü bu ülkeler şu anda turizmi geliştirmeye çalışıyorlar ve turiste ihtiyaçları var. Buna rağmen bu ülkelerde, özellikle Nikaragua, El Salvador, Honduras ve Belize’ de dikkatli olunmasında yarar vardır. Geceleri sokakta yürürken turist gibi hareket edilmemesi, sırt çantası taşınmaması, büyük şehirlerde ıssız yerden uzak durulması önemlidir.

Orta Amerika ülkeleri Türk vatandaşlarından vize istememelerine karşın, sınır kapıları yol geçen hanı gibi değildir. Pasaport kontrolleri sırasında ülkeye giriş amacınız, kalacağınız yer gideceğimiz güzergaha ilişkin sorulara doğru ve mantıklı yanıtlar vermeniz gereklidir. Aksi taktirde girişiniz engellenebilir. Sınır geçişlerinde özellikle gümrük kontrollerinin biraz sıkı olduğunu gözlemledim. Sırt çantalı turiste genellikle iyi davranılmakla birlikte, gümrük memurlarının biraz meraktan biraz işi gereği çok fazla soru sorduğu da olmaktadır. Sorulan sorulara belli bir disiplin içinde cevap vermek ve sınır geçişlerinde uyulması gereken kurallara dikkat etmek gereklidir.

Bütün Orta Amerika Ülkelerinin resmi dili İspanyolca olduğu için, biraz da olsa İspanyolca bilmek işinizi oldukça kolaylaştırır. Çünkü insanlar, resmi görevliler de dahil başka dil bilmiyorlar ve dünyadaki herkesin İspanyolca bildiğini sanıyorlar.

Özellikle Tica Bus şirketinin otobüsleri olmak üzere ülkeler arasındaki yol taşıyan otobüsler geniş koltuklu ve rahat. Otobüs içinde ikram servisi, su dahil olmamakla birlikte çoğu otobüste tuvalet bulunuyor. Otobüsler gün boyu tek bir yerde mola verdiği için yanınızda su ve yiyecek bulundurmak gerekir. Zira Orta Amerika oldukça sıcak bir iklime sahiptir ve su önemli bir ihtiyaçtır.

Otobüsler genellikle sabah erken saatlerde hareket ediyor ve hava kararmadan bir sonraki ülkede gideceği yere varılabiliyor. Gece de devam eden otobüs pek mümkün değil. Bu nedenle her ülke de bir gece geçirmeden parkuru tamamlamak mümkün değildir.

 Gümrük kapılarına gelindiğinde otobüs içinde neler yapılması gerektiği İspanyolca olarak anons ediliyor. Fakat benim gibi İspanyolca bilmeyenler diğer kişileri takip etmek zorundalar. Çünkü her bir gümrük kapısının kuralları birbirinden farklı olabiliyor. Gümrük işlemlerinde otobüsten inmek mecburi olup, sıcak ve güneş altında bazen uzun süre beklemek gerekebileceğini hatırlatmak isterim.   

Güneyden Kuzeye Doğru Yol Güzergahı ve Sınır Geçişleri

Panama’ dan Kosta Rika’ ya:

Panama’ nın başkenti Panama City’ den Kosta Rika’ nın başkenti San Jose’ ye Tica Bus şirketinin otobüsü ile gidilebiliyor. Otobüs fiyatı 50-60 dolar civarındadır. Bunun dışında Panama Kosta Rika arasındaki Pan Amarikan Karayolu oldukça yoğun bir güzergah olduğu için şehirden şehre sürekli çalışan minibüsler le sınır kapısına kadar gidilip, sınır yürüyerek de geçilebilir. Doğrudan otobüsle 16-17 saat süren bu yolda konaklamadan şehirden şehre giderek bir günde varmanın imkansız olduğunu belirtmek isterim

Kosta Rica hızla gelişen bir ülke olup, diğerlerine göre iyi durumda olduğu için sınır kapısı girişinde fazlaca soru ile karşılaşıp, ülkeden çıkışınıza ilişkin belge isteyebilirler. Bunun için bu ülkeden çıkışa ilişkin bir otobüs bileti ya da uçak rezervasyonu vs. göstermek gerekebilir. Böyle bir durumla karşılaşınca ayak üstü internet üzerinde de rezervasyon işlemi yapıp görevliye gösterilebilir.

Kosta Rica Nikaragua arasındaki sınır kapısında gümrük işlerinin bitmesini bekleyenler

Kosta Rica’ dan Nikaragua’ ya:

Kosta Rica’ nın başkenti San Jose’ den Nikaragua’ nın başkenti Managua otobüsle 7 saat civarında sürer ve birden fazla otobüs seçeneği bulunabilir.  Bilet fiyatları 30 dolar civarındadır. Varış saatinin gece olması durumunda Managua’ da çanta ile karanlıkta dolaşmak pek güvenli olmayacağından otobüsün son durağına yakın bir otel bulunabilmesine dikkat etmek gerekir. Managua’ daki Tica Bus terminalinin içinde bir otel bulunmakta olup, Tica Bus tercih edilirse otelden de yer ayırtmak mümkündür. Fakat otelin oldukça vasat olduğunu ve otelde yiyecek bulunmadığı belirtmek isterim. Sınırdan geçerken otobüs 1-2 saat kadar bekletiliyor ve bütün bagajlar otobüsten indiriliyor. Herkes bagajını gümrük binasına giderek kontrol ettirdikten sonra binanın arka kapısına kadar boş olarak gelen otobüse geçiyor. Daha önceden toplanmış pasaportlar damgalanmış olarak toplu halde otobüse gelene kadar otobüsün kapıları açılmıyor.

Nikaragua geçmişte iç savaşları ile ünlüydü fakat şimdi böyle bir tehlike söz konusu değil. Yoksulluğa bağlı olarak suç oranı biraz yüksek olmasına karşın pek çok turist güvenle ülkenin pek çok yerine seyahat edebiliyor.

Nikaragua ile Honduras arasındaki Rio Guasaule Nehri

Nikaragua’ dan Honduras’ a

Managua’ dan Honduras’ ın başkenti Tegusigalpa’ ya otobüsle birkaç seçenek mevcut olmakla birlikte Tegusigalpa’ ya gece varan herhangi bir vasıta önerilmez. Otobüsle 7-8 saatte varılabildiği için genellikle otobüslerin saatleri öğleden sonra orada olacak biçimde ayarlanmıştır.  Bilet fiyatları 30 dolar civarındadır. Tica Bus’ un tercih edilmesi durumunda Tegusigalpa terminalinde vasat bir otel mevcuttur.

Nikaragua Honduras arasındaki gümrük kapısı biraz sıkışık ve kalabalık. İki ülkenin gümrük binaları arasında biraz mesafeli. Sınır kapısı Afrika’ daki sınır kapılarına benziyor ve ayak üstü döviz bozduranlardan yiyecek içecek, giyim kuşam satıcısına kadar her şey satılıyor.

Honduras’ tan El Salvador’ a:

            El Salvador diğer Orta Amerika ülkelerine göre oldukça kalabalık bir ülke. Honduras’ tan başkente San Salvador’ a yoğun bir yol güzergahından 5-6 saatte ulaşılabiliyor fazlaca otobüs seçeneği var. Fiyatlar 25-30 dolar civarındadır. Tica Bus’ u tercih edenler Tica Bus istasyonlarındaki vasat otelde otobüs bileti ile birlikte oda satın alabiliyor. Tica Bus otellerinde yiyecek bulunmamakla birlikte San Salvador’ daki otelin hemen yanında büyükçe bir restoran mevcut. Terminal şehrin merkezi bir yerinde olup, ulaşımı kolaydır.

            El Salvador’ dan Guatemala’ ya

            San Salvador’ dan Guatemala’ nın başkenti Guatemala’ nın başkenti Guatemala City’ e otobüsle 6-7 saatte ulaşılmasına karşın Guatemala’ daki trafik sorunu nedeniyle zaman zaman gecikme yaşanabiliyor. Otobüs fiyatları 30 dolar civarındadır.

San Salvador’ daki Tica Bus otobüs terminali ve oteli

Guatemala’ dan Belize’ ye

Parkurun en zor kısmı burasıdır. Çünkü Belize Orta Amerika ülkeleri arasındaki işlek yol güzergahının ve Pan Amerikan Karayolu’ nun dışında kalır. Üstelik Belize resmi dili İspanyolca olmayıp İngilizce olan, Latin Orta Amerika’ sından biraz farklıdır. Hal böyle olunca Guatemala’ nın başkentinden Belize’ ye doğrudan giden herhangi bir vasıta bulmak mümkün değil. Bunu yapmak için Guatemala’ nın en Belize sınırı’ na en yakın kenti Flores’ e otobüsle gelmeniz, Flores’ ten başka bir otobüsle Belize’ ye gitmeniz gerekecek. Bu güzergahta MAYANTRAVELS adlı otobüs firması dışında başka bir alternatif bulunmuyor. Çok güzel ve güvenli bulduğum bir ülke olan Guatemala’ nın tadını çıkarmak için kasabadan kasabaya yolcu taşıyan araçları kullanarak, akşam oldukça bulunduğunuz yerde konaklayarak Flores üzerinden Belize sınırındaki Melchor Del Monces adlı kasabaya gelip oradan sınır yürüyerek geçilebilir. Yürüyerek sınır geçişlerde otobüsle geçişlere göre fazlaca soru sorulabiliyor. Fakat bütün sorulara belli bir disiplin içinde mantıklı cevaplar verildiğinde hiçbir sorun yaşanmaz. Guatemala Belize sınır geçişinin yapıldığı büyük şehirlere uzak olan bu bölgeler oldukça sakin ve güvenli olup, yerel halk cana yakındır. Belize’ ye geçtikten sonra en yakın büyük yerleşim yerlerine 10 -15 dolar ödeyerek taksi ile ulaşmak mümkündür.

Guatemala ve Belize’ de yol kalitesi biraz düşük olup, yollar sürekli yerleşim yerlerinin içinden geçer. Böyle olunca da araçlar yavaş gitmek zorunda kalırlar. Bu nedenle yola çıkarken varış saatinin sorulması ve hava kararmadan önce konaklama yeri bulmanın mühim olduğunu hatırlatmak isterim. 

Belize’ den sonra gezgin ruhumuz Maya halkını biraz daha yakından tanımak arzusu ile günümüzdeki Mayaların ülkesi Guatemala’ ya geri döndürebileceği gibi, belirlediğiniz rotaya bağlı olarak Meksika’ ya doğru da götürebilir. Bu güzergahta Türkiye’ ye doğrudan uçağın şu an için Meksika’ dan ya da rotamızın başladığı Panama’ dan olduğunu hatırlatmak isterim.

İyi seyahatler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir