UCUZ SEYAHAT REHBERİ

GEZİLERİNİZİ NASIL UCUZA GETİRİRSİNİZ

9 BASİT ÖNERİ

Yaşlıca bir gezgin dostunuzdan size bazı pratik öneriler:

1. Havayollarının ve seyahat acentelerinin sitelerini sürekli takip edin. Ucuz son dakika fırsatlarını değerlendirin.

2. Doğru günde uçarak uçak biletiniönceden ucuza temin edin. Genellikle okul tatil başlangıcındaulaşım ücretleri çok yükselir. Salı, Çarşamba ve Cumartesi sabah uçakları isedaha ucuz olur.

3. Yolculukta yerel halkın kullandığı ulaşım araçlarını tercih edin. Onlarla tanışmayı gayret edin. (Örneğin İstanbul’daki şehir vapurları, Moskova’daki metro, Budapeşte’deki tramvay gibi.)

4. Özellikle ucuz özel havayolları ile uçarken fazla kilo ödemek zorunda kalmamak için az eşya ile seyahat edin. (Her şirket için sorunsuz geçerli olan bavul ölçüleri 40x30x20 cm ve ağırlık ise en fazla 10 kg.) Ancak yanınızda güvenlikten geçerken sorun olacak maddeleri kesinlikle bulundurmayın. (Örneğinsu şişesi, yaş meyve, şarjı olmayan cep telefonu- bilgisayar, çakı,sıvı, tırnak makası ve deodorant gibi.)

5. Ücretsiz konaklama için 100 bin kentte takipçisi olan CouchSurfingSitesine müracaat edin. (www.couchsurfing.org).Böylece yerel kültür ve o coğrafyadaki hakikiyaşama şahit olursunuz. (Ben de 40’a yakın gezgini kendi evimde misafir ettim.)

6. İnternetten araştırıp bulunduğunuzkentteki ulaşım ve müzelere yönelikbir pass(karne) satın alın. Örneğin Salzburg Kenti belediyesi 72 saat boyunca tüm ulaşım araçlarına ve tüm müzelere girişi ücretsiz bir karne veriyor. (41 Euro). Guernsey Adasında 5 pounda günlük otobüs karnesi ile tüm adayı adım adım gezebilirsiniz.

7. Sağlık sorunları ve ulaşım sırasında oluşan terslikler sonrası haklarınızı iyi bilin. Örneğin hava yolunun hatası yüzünden uçuşunuz gerçekleşmezse size konaklama ve yemekleri vermek ve size başka bir havayolu ile en kısa zamanda (gerekirse business sınıfta) göndermek zorundalar.

8. Yol boyunca tanıştığımız yerel halk ve gezginlerden pratik bilgi almaya gayret edin. Oteldeki resepsiyon, bell boy elemanları ve taksi şoförleri genelde komisyon almak için sizi yanlış insanlara yönlendirebilir. Dikkat edin.

9. Gittiğiniz coğrafyada hangi para birimi kullanılıyorsa yola çıkmadan onu temin edin ! Örneğin İngiltere için Pound, Japonya için Yen. Unutmayın her para çevriminde bir kayıp söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir