Trinidad Tobago

Hep merak ettiğim ama bir türlü ulaşamadığım esrarengiz bir ülke idi,  “Trinidad-Tobago”. İsmi bile farklı ve gizemli Trinidad Tobago (TT)… Gazetelerde veya mecmualarda bu ilginç coğrafya ile ilgili bir habere rastlayınca hemen kesip bir köşede saklardım. Bir defa masal çadırlarından, dedikodulardan, politik hicivlerden bugüne gelen kalipso müziği ve dansı, rengârenk giysileri ile bölgenin kültür mozaiğini temsil eden karnavallar hep bu yörede doğmuş. Kalipsonun kolayca akılda kalan ritmi, kendine özgü stili ile Karaib Adaları’nın güney bölümünde doğup tüm dünyaya yayılmıştır. Kalipsonun kökeni, Afrika köleleri ile Trinidad’a ulaşan geleneksel masal anlatma geleneğine dayanıyor olabilir. Ülkemizde de sevgili Metin Ersoy kalipsoyu bizlere sevdirmiştir.

            Kuzey Ant Dağlarının sona erdiği, 1498’yılında Kristof Kolomb’un ayak bastığı bu ada endemik kuşları, bitkileri, palmiyeleri ve kuzeydeki plajları ile kendine has bir coğrafyadır. Karaipler en güçlü Afrika kültürüne sahiptir. Asa Wright Center olarak anılan milli parkta bu coğrafyanın günümüze ulaşan endemik kuş ve bitkilerini görebilirsiniz. Trinidad Adasının güneyindeki Brea Kasabası olağanüstü bir coğrafik mucizeye şahitlik etmektedir. “Pitch Lake” (Zift Gölü). Burada ham petrol ve bitum fay hattından sızarak sonsuz bir asfalt havuzu, kendine has bir kapalı eko-sistem oluşturmuş. Yeryüzüne ulaşan bu doğal asfalt basit bir tesisten geçirilip yol yapımında kullanılmak üzere tüm dünyaya satılıyor!

Başkent Port of Spain

            Trinidad Tobago’nun başşehri “Port of Spain” bir bakıma çelişkilerin yaşandığı bir yerleşim merkezi. Bir yandan yeşil alanlar, lüks villalar diğer yandan maalesef yol kenarından akan kanalizasyon dikkatimi çekmişti. Şehir merkezinde katedrale (1831) ve denizin doldurulması ile yakınındaki sahilden uzaklaşmış olan deniz fenerine, ardından liman bölgesine şöyle bir göz atın. Yol boyunca demir kafesli ilginç arabalarda satılan hindistan cevizinin tadına bir bakın. Sonra kenti kuşatan dağların yamacında biraz yükselip bir zamanlar bataklık olan başkenti kuşbakışı seyredin, burada turşulu, sarımsaklı taze mangoyu tadın. Amerikalılar bu bölgeyi stratejik önemi nedeni ile II. Dünya Savaşında işgal etmiş. İllaki alışveriş derseniz bir tüketim mabedi olan “West Mall” sizi bekliyor. Şehir müzesini (City Museum) gezmek de diğer bir alternatif. İngilizlerin kurduğu ve geniş bir alana yayılı hiç sevmediğim hayvanat bahçesi ile botanik bahçe iç içe!

            Bir de “Port of Spain’in”  yedi harikası var. Birbiri ile yarışan yedi adet şık kolonyal bina. White-Hall, Royal College, Başbakan’ın çalışma konutu, Mile Fleurs, ruhani liderin ikametgâhı ve Kırmızı Ev (1907) gibi. Ve son durağınız bir bankta oturup birbirinden ilginç insanları seyredeceğiniz, Kristof Kolomb’un rengârenk bir heykelinin bulunduğu meydan olsun.

Kısa Kısa Trinidad Tobago!

 • İspanya, Hollanda, Litvanya, Fransa ve İngiltere arasında el değiştiren Trinidad Tobago 1962 yılında İngiltere’den ayrılarak nihayet “bağımsız” oldu.
 • Trinidad aynen Rio gibi karnavalları ile de  ünlü…
 • Bu iki adanın en önemli geliri petrol ve doğal gaz ama başta turizm, şekerkamışı ve kahve olmak üzere gelir kaynaklarını çeşitlendirmek istiyorlar.
 • Nüfusun %40’ını oluşturan, inanışları gereği uysal Hintliler, buraya İngilizler tarafından şeker kamışı tarlalarında çalıştırılmak üzere getirildi. Hintlilerden başka Çin ve Madeira Adasından da işçi taşındı. Müslümanlar ise ada nüfusunun sadece  %5’ini oluşturuyor.
 • Ülkenin armasında aynen şöyle yazıyor: “Birlikte Hareket Edersek Başarırız”.
 • 1990 yılında Ebubekir isimli bir zat parlamentoyu basıp, başbakanı rehin alıp başkana zorla bir protokol imzalattı. Ama neticede tutuklandı.
 • Resmi lisanları “İngilizce” ancak artık okullarda İspanyolca da öğretiliyor. Ancak aksanları çok farklı olduğu için İngilizceleri zor anlaşılıyor.
 • Sokaklarda farklı inanışları temsilen gruplar rengârenk kıyafetlerle oynak ritmli şarkılar söylüyorlar. Burada “steel-band” denen çelik bidonlarla gerçekleşen müzik gösterileri de çok yaygın. Havaalanında bile gösterisi vardı.
 • Başkent Port of Spain’den diğer ada  Tobago’ya sık sık feribot hareket ediyor. Bu yolculuk iki buçuk saat sürüyormuş.
 • Trinidad Adasının kuzeyindeki Maracas Bay plajları ve kumsalı ile ünlü. Adalar yöresindeki Chaquanas ile hızla göç alan Chaguranas Kasabalarını turlayın derim. Ayrıca “Bake Shark” yani köpekbalığı etinden bol soslu sandviç bu yörenin çok özel bir tadı imiş.
 • Adaların ikinci büyük şehri Trinidad’ın güneyinde yer alan “San Fernando”. Geniş bir alana yayılan ve petrol ile doğal gaz kaynaklarına sahip bu yerleşim merkezi iki katlı bahçeli şık evlerden oluşuyor.
 • Trinidad Adasının güneyi kasırga kuşağına giriyor.
 • Trinidad-Tobago’nun şu andaki (2010 yılı) başbakanı hoş ve havalı bir hanım idi. Bayan Kamla Persad-Bissessar.
 • Gece canlı bir kalipso gösterisine “evet” diyorsanız gideceğiniz yer başkentin barlar sokağında yer alan eski adı ile “Mas Cam Pub” olacaktır. Gayet iyi niyetli, sizleri asla rahatsız etmeyen yerli halkla loş ışıkta dans edip, yerel rom’unuzu kalipso ritmi eşliğinde yudumlayabilirsiniz.
 • Trinidad-Tobago 2006 yılında Dünya Kupası’nda Almanya ile final oynadı. Ayrıca bir çok ünlü futbolcusu halen Avrupa, ABD, Japonya ve Avustralya’da top koşturuyor. Ancak bu adalarda en popüler spor futbol değil “kriket”.
 • Tobago Adası sakinliği ve eko-turizme verdiği önemle de tanınıyor. İspanya, Dominik Cumhuriyeti veya ülkemizde olduğu gibi kitle turizmine hiç de sıcak bakmıyorlar!
 • Sevimli Arima Kasabası, Trinidad Adasının iç kısmında yer alan eski bir kakao plantasyon merkezi.
 • Para birimi “Trinidad Doları”

Bir de Fıkra

Psiyatrisin muayenehanesine gelen bir kadın.

+Doktor Bey, kocamın ruh hali oldukça bozuk.

Kocanızın nesi var hanımefendi?

+Kocam kendini “at” zannediyor, kendine nal bile takdırdı. Sabahları arpa, akşamları yulaf yiyor. Beni gördüğü zaman da hemen kişniyor.

Hanımefendi kocanızın uzun soluklu bir tedaviye ihtiyacı var. Bu size pahalıya mal olur.

+Doktor Bey, parayı aldırmıyorum, nasıl olsa üç yarış kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir