Brno

Bir Moravya Kenti: Brno

Brno konumu gereği bence hak ettiği üne kavuşamadı. Viyana, Bratislava ve en önemlisi Prag’ın hep gölgesinde kaldı. Tüm bu kentlere araçla 1,5 saat ile 2 saat mesafede. Brno biraz Ankarayı biraz da Eskişehir’i andırıyor. Ayrıca kasvetli ve  boyutları büyük.

Stitava ile Svratka Nehirlerinin kesim noktasında kurulan Brno Çek Cumhuriyetinin ikinci büyük kenti.

Moravian Hanedanlığı’nın park içindeki Spilberg Sarayı daha sonra kaleye çevrilmiş ve XVIII ve IXX yüzyıllarında ise Hasburg Ailesi burayı hapishane olarak kullanmış. Bugün ise “şehir müzesi”. Eski kentin XIII. yüzyıl evleri bugüne dek dikkatle korunmuş. Namesti Svobody kentin çok geniş bir alana yayılan özgürlük meydanı,  hemen yakınında Zelny Trh  yani “Pazar Yeri” bulunuyor.

Prag kadar olmasa da bu kentin meydanında ellerinde cep telefonları ile fotoğraflayan ziyaretçiler eksik olmuyor. Eski kentin ayakta kalan tek kapısı “Menin”. Ama uzaklardan en dikkati çeken yapı, hiç kuşkusuz Petrov Tepesindeki  Aziz Peter ve Paul, diğer adı ile “Azizler Katedrali”. Vallahi artık katedral görmekten bıktım desem bana kızmayın. Artık onun yerine yerel bir kahvede yerli halk ile sohbet etmeyi tercih ediyorum.

Genetik biliminin kurucusu, lise biyoloji derslerinin vazgeçilmez ismi Papaz Gregor Mendel bezelyeleri ile ünlü deneylerini bu coğrafyada gerçekleştirdi. Mendel Genetik Müzesini de  gezebilirsiniz.

Zbrojovka silah fabrikası ucuz ve kaliteli tabancaları ile biliniyor,  Türk emniyet mensupları da burayı sık sık ziyaret etmiş.

Çeklerin Pilsen birasının Brno’da ciddi bir rakibi var. “Strobrno Birası”. Ayrıca Pegas Oteli’nin altındaki barda yıllardır Pegas Birası imal edilip aynı yerde de satılıyor. “Labyrindht Underneath” tipik bir yeraltı şehri. Aslında benzerlerinden başka Avrupa kentlerinde de var. Zamanında sığınak,  depo, hapishane, işkence odaları daha sonra bira ile şarap mahseni olarak kullanılmış. Böyle bir tur alırsanız ortalama 40 dakika sürüyor.

“Yeraltı Kemikliği” 2001 yılında ortaya çıkarıldı. Buranın 50 bin insan kemiği ile Avrupa’nın en büyüğü olduğu iddia ediliyor.

Villa Tugenhat (1930) zenginlerin ikamet ettiği Cerne Pale semtinde Alman Mimar Ludwig Miles Von Der Rohe’nin inşa ettiği modern bir bina. Artık burası müze.  Kendisi bu evde 8 yıl yaşadıktan sonra Nazi yönetiminden kaçıp Chicago’ya yerleşmiş. Yıllar sonra üç torunu bu binayı geri istemiş ama devlet bir “sanat eseri” olduğu için bu isteği geri çevirmiş, günümüzde müze, gezebilirsiniz.  Ünlü Çek yazar Milan Kundera da Brno doğumlu.

Brno’lu iki arkadaş meyhanede Strobrno Birasını yudumlamaktadır.

Biri sorar “bugün çok kederlisin, evet dostum kederliyim, bugün evliliğimin 25. yıldönümü. Bu yirmi beş yıl ömrümden aldı. Karımı ilk günden öldürmüş olsaydım, 25 yılımı doldurup çoktan dışarı çıkmış olacaktım.”    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir