FAS ve MARAKEŞ

Fas’ın tarihi ve gizemli şehri Marakeş… Evet gerçekten kızıl şehir burası. Bütün binalar açık kırmızıya boyalı.  Toprağın rengi de kırmızı. Yani boşuna kızıl şehir dememişler buraya. Burayı gördükten sonra duvarlar şehri unvanını da ekliyorum. Çünkü uzun, tarihi duvarlar sarmış dört yanı. Ayrıca şehrin tanımlanmasında ajanlar şehri ilavesi de yapabiliriz burası için.

Ülkede üç grup var burada. 1 ) Berberiler 2) Araplar 3) Saharalar (Bedeviler).

İnançlar bakımından irdelersek, bölge insanı önceleri Yahudi imiş. (Çölde yaşayan grup, çoğunluğu aynı zamanda Bedevi. Göçebe hayatı yaşıyorlar.) YahudiliktenMüslümanlığa geçen toplum burası. Dört hak mezhepten Maliki Mezhebine mensup buradaki Müslümanlar. Yusuf Bin Taşfin isimli bir kahramanları var. Önceleri komutan, sonraları kral olan. Yusuf Bin Taşfin zamanında Maliki mezhebine geçmişler. Ayrıca Fas insanının Müslüman alemi içerisinde bütün toplumlarla ve dinlerle anlaşabilen insanlar olduğunu öğrendik.

İsrailli turistler buraya gönül rahatlığı içinde gelebiliyor. Diyorlar ki, İspanya’dan Yahudiler kovulduğunda kalburüstü olanlar, sanatkar ve zenginler Osmanlı’ya gitti. Bize gelen Yahudiler adeta kalıntılarıydı. Roma’dan kovulan Vandallar da buraya göç etmiş…

Eski başkentleri, Fes şehri. Fes bölgesi geçmişte kültür, sanat ve ekonomi bakımından çok güçlüymüş.

Şehrin mimarisi çarpık değil. Yollar geniş, meydanlar büyük, yeşil alanlar çok. Binalar en fazla 3-5 kat. Daha da önemlisi yüksek bina ve gökdelen yok bu şehirde. Tebrik etmek lazım.

Şu anki Kral 2.Hasan’ın oğlu 6. Muhammed. Halk krallarını çok seviyor. Herhangi bir başarısızlıkta veya halkın sevmeyeceği bir karar veya uygulama olduğunda “Kral yapmamıştır, yanındakilerden kaynaklanıyordur” diyorlarmış. Kral eğitimli ve adaletli halkın geneline göre.

Yemekleri tipik Arap yemekleri. Yemeğe düşkün bir millet.  En önemli yemekleri de Tajin kebabı. Bizim ağız tadımıza ters düşmüyor. Ekmekleri mükemmel. Kaliteli argan yağı var burada. Turistler kapış kapış alıyor. Cilt bakımı için ve de yemek için.

Ülke insanı yüzük kullanmayı çok seviyor. Görüştüğünüz insanlar ilk önce yüzüğünüz varsa ona bakıyor. Parmağınızdaki yüzük hakkında hemen yorum yapıyorlar. Türkiye’den gümüş yüzük ithal ediyorlar. Yüzük ve takı için iyi pazar.

Asayiş problemi yok burada. İnsanlar munis, agresif değil. “Faslılar uzlaşmacıdır, kavgacı değildir ve bütün başka ülke insanlarıyla anlaşır” diyorlar.

 Bana göre; Fas, gelişebilecek bir ülke. Kralları iyi çalışıyor. Üst düzey devlet adamlarının da eğitim seviyesi çok yüksek. Çok iş imkanı var bu ülkede. 

Balık ve her türlü deniz ürünü bol ve ucuz. Balık lokantaları tercih edilebilir.

Marakeş’de fahri konsolosumuz var. Adı Mehmet P. Dalkır. Babası 1959’da veteriner olarak bu ülkeye gelen eğitimli Adanalı bir Türk. Kendisi 1963’de Fas’da dünyaya gelmiş. Her bakımdan donanımlı ve eğitimli. Ülkemiz için burada canla başla emek verenlerden. Türkiye ile irtibatını sürdürüyor. Kendisi iyi bir izlenim bıraktı bende. Ülke hakkında engin bilgisinden de istifade ettik. Balıkçılık önemli bir iş kolu Fas’ta.  Safi Limanı önemli. Ülkede tarımın %35’i Marakeş bölgesinde yapılıyor.

Marakeş Havaalanı ülkenin ikinci büyük havaalanı. Birincisi Kazablanka.  Oto plakaları Türkiye’deki uygulamaya benziyor. Mesala Marakeş’in plakası 26 ile başlıyor.  

Fas’ta nöbetçi cami uygulaması var. Namaz vaktini geçirenler için cemaatle namaz kılma camileri var.

Türk malı bu ülkede hem kaliteli hem ucuz olarak şöhret yapmış. Türkiye’yi dizilerimiz sayesinde daha yakından tanımışlar. Türkçe öğrenenler bile var. Tayyip ve Erdoğan isimleri ad olarak veriliyor. Ülkemize sempati besliyorlar. Fransızca bilmek de çok önemli bu ülkede.

Türk inşaat ve müteahhitlik firmaları çok başarılı. Doğuş Grubu, Tekfen, Yapı Merkezi, Makyol gibi şirketlerimiz önemli projelere imza atıyorlar. Mesala, Makyol burada yol ve asfaltlama işleri yapıyor. Tekfen Grubu da tren yollarının ray sistemlerini yapmış.

Bu ülkenin ekonomisini turizm ve tarım oluşturuyor. Her türlü tarım ürünü erken oluşuyor.  Argan ve zeytin yağı üretimi en önemli ekonomik faaliyetlerinden ikisi. 

Marakeş ülkenin merkezi gibi değerlendiriliyor. Her yer Marakeş’e çıkar diyorlar. Marakeş, Tanrının toprağı anlamını taşıyormuş. Üniversite sayısı çok fazla. En çok yabancı öğrenci Afrika’dan geliyormuş.

Bol tarım alanı var. Devlet tarım için çok önemli teşvikler veriyor.

Turizmi çok önemsiyorlar. Çok pahalı oteller var. Ancak 4 yıldızlı orta halli otelciliğe teşvik veriyorlar ve özendiriyorlar.

Fosfat madenciliği ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Gezilecek Yerleri

  • BERBERİ SARAYI: Etrafı surlarla kaplı Berberi Sarayı. Kraliyetin (hanedanın) mezarları var. Mezarları oldukça sade.  
  • PALAIS DE BAHIA (Bahiya Sarayı): Berberi kraliyet ailesinin yaşam ortamı. Muhteşem bir el işçiliği var. Anlatılmaz. Hamamlar, fiskiyeler, çiçek bahçeleri…
  • LAL PAL MAREİE (Hurma Bahçeleri): Çok büyük bir alan.
  • KUDUBİYE CAMİİ: Tipik bir Fas mimarisi ile yapılmış tarihi, büyük cami. Burada irili ufaklı bütün camiler Fas’ın geleneksel mimarisi ile yapılıyor. Yeni yapılanlar da öyle.
  • YÜZME HAVUZU:  5000 m² yekpare alanı kaplayan dünyanın en büyük yüzme havuzu. Derinliği 2 metre. Suyu da yer altından, yakındaki dağdan geliyormuş. Halen faal vaziyette. Yusuf Bin Taşfin yaptırmış. Askerlere yüzme eğitimi veriliyormuş bu havuzda.
  • JAMA EL FENNA MEYDANI: Her türlü geleneksel gösteri ve etkinliklerin bol olduğu, çok büyük turistik meydan. Müzisyenler, maymun göstericileri, zurna çalarak yılan oynatanlar hepsi burada. Geceleri kurulan, gündüzleri kaldırılan seyyar kebapçılarla dolu. Rengarenk faytonlarla şehir turu var. Hediyelik eşya satışı, alışveriş çarşıları var.
  • MAJORELLE BOTANİK BAHÇESİ VE İÇİNDEKİ BERBERİ MÜZESİ: Burada uzun süre yaşayan bir Fransız’ın satın aldığı, binalarını restore ettiği çok büyük bir alanda her türlü ağaç ve çiçeğin muhteşem buluşması. İçinden dere de geçirmişler. Titizlikle bugüne kadar da muhafaza etmişler. Çok turist çekiyor.
  • CHEZ ALİ (Çe Ali) : Geleneksel müzik ve gösteri alanı. Ülkenin hobilerini, geleneksel gösterilerini, folklorunu sergiliyorlar. At üstünde yaptıkları gösteriler seyretmeye değer. Geleneksel yemeklerini sundukları çadır restoranları var burada.
  • SAFİ ŞEHRİ: Okyanus kıyısında liman, plaj ve sayfiye şehri. Geleneksel her türlü Fas ürününü buradan temin edebilirsiniz. Balık lokantaları da meşhur. Ucuz ve bol çeşit…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir