Como

Bir Kuzey İtalya Kaçamağı – Como Gölü

Kuzey İtalya’da, Lombardiya Bölgesi’nde Alp Dağlarının eteklerinde yer alan Como Gölü İtalya’nın en büyük üçüncü gölüdür. Bununla beraber çok sayıda ünlü kişinin malikanesinin burada bulunması ve Como Gölü’nün doğal güzelliklerinin de etkisiyle belki de burası dünyanın en iyi bilenen gölüdür.

Ters Y harfi (Epsilon harfi) gibi bir coğrafi şekli olan bu gölü araba ile dolaşmak isterseniz yaklaşık 5 – 6 saatinizi alacaktır. Araba ile gölü turlayabileceğiniz gibi göl içindeki düzenli feribot (veya botlar ile) de gölün ziyaret edilmesi mümkündür.

Göle adını veren Como bu güzel coğrafyadaki en büyük yerleşkedir ancak dürüst olmak gerekirse en keyifli, en güzel yer de değildir. Como daha çok büyük bir kasaba gibidir ve büyük şehirlerin trafik, bina kirliliği gibi sıkıntılarını da yaşamaktadır. Como Gölü ile ilgili bir çok etkinlik için ticari bir noktadır. Bununla beraber Como Gölü’nün etrafında masallarda görebileceğiniz bölgeler de vardır. Bunların başında Güzel Köy anlamına gelen Bellagio gelir. Gölün tam ortasında bulunan Bellagio, 270 derecelik manzarası ve yeşillikler içindeki tarihi yazlık evleri ile sizi bir anda bir ortaçağ masalının içine taşır.


Como Gölü aynı zamanda İtalya’da bulunan en derin göldür ve en derin noktası 416 metre olup, su kütlesi anlamında İtalya’nın en büyük gölüdür. Como’nun en derin yeri olan Bellagio’nun kıyılarında, teraslama sistemi ile bağcılık yapılmaktadır ve bölgenin doğal iklimi ile muhteşem Chardonnay üzümler yetiştirilmektedir. Bölge aynı zaman da önemli bir organik şarap ve peynir üretim merkezidir. Bellagio’da gezerken hemen hemen her köşede şarap barları ve minik meze (chiclet) seçeneklerini bulabilirsiniz.

Como Gölü’nün en değişik taraflarından biri de milyonlarca Euro değerindeki, onlarca yalı şeklindeki evlerin hemen yanlarında halkın göle girebileceği bir sürü plaj veya boş mekanın da olmasıdır. Özellikle karavanları ile gelip göle sıfır şekilde park edip konaklayan bir sürü orta yaşlı turisti burada bulabilirsiniz.

Como Gölü’nün en ünlü noktalarından biri ise evlilik törenlerinin yapıldığı Varenna Köyü’dür. Masal sayfalarından fırlamış gibi olan bu gölün minik restoranları bölgede çok meşhurdur. Star Wars’ta serisinde Anakin Skywlaker (Darth Vader) ile Padme’nin evlendiği sahnedeki muhteşem manzarayı Villa del Balbianello’da görebilirsiniz. Casino Royale gibi filmlerde de kullanılan bahçelere küçük ücretler ile girebilir, bir bardak coffe correcto eşliğinde manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

İtalyan mutfağının spesiyallerini bulabileceğiniz Como’da pizza ve makarnalarla öğünlerinizi lezzetle buluşturabilirsiniz. Akdeniz diyetlerinin gözdesi pek çok yemeğin kolaylıkla bulunabileceği göl çevresinde, iyi kahve ve tatlı için ziyaret edebileceğiniz kafelerin sayısı da bir hayli fazla. Ancak bu nefis manzaralı restoranların hesaplarının biraz pahalı olduğunu da belirtmemiz gerek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir