Cartegena

Bir İspanyol Masalı – Cartegena

İspanya denildiği zaman akla Barselona, Madrid, Granada ve son dönemde Bask Bölgesi gelir. Ancak anlatmak istediğim Cartegena bir yukarıda belirttiğim muhteşem yerlerden biri olmasa da İspanya tarihi açısından son derece önemli bir noktadır. Çok önemli bir noktadır çünkü İspanya İç Savaşı en şiddetli günlerini burada yaşamıştır.

Cartegena’yı tanıtmadan önce çok kısa bir şekilde İspanya iç savaşı hakkında da bilgi vermek isterim. İspanya İç Savaşı 1936 ve 1939 yılları arasında Faşist Rejim General Franco ve Cumhuriyetçiler arasında olmuştur.Üç yıl süren iç savaşta resmi kayıtlara göre en az yedi yüz bin kişi öldürülmüştür ancak resmi olmayan kaynaklar ölü sayısının bir milyonun üzerinde olduğunu söyler. Cartegana bu acımasız iç savaşın tam ortasında (Cumhuriyetçiler ile Faşistler arasında) kalmıştır.

Cartegena Valencia’nın hemen alt tarafında, ünlü şarap bölgesi Murcia içinde yer alır. Doğal bir limanı vardır ve tarih boyunca önemli bir liman şehri olmuştur.

Cartegena bir ana cadde ve buna bağlı daracık sokaklardan oluşan bir balık kılçığı gibidir. Rengarenk iki veya üç katlı evlerden oluşur. Evlerin balkonları begonvil, sardunya çiçekleri ile doludur. Turuncu, portakal rengi evler yoğunlukta olsa da şehrin rengi sarıdır. Yaz sıcağında Siesta kültürünün hala canlı olduğu Cartena şehrinde sokaklarda çok sayıda modern sanat eserleri ve heykeller yolları süsler ve buna ek olarak şehrin kapıları da eski Kolonyal dönemin güzelliklerini gözler önüne serer, şehir pastoral bir havaya bürünür.

Cartegena’daki en önemli tarihi yapı antik Roma Tiyatrosu ve şehrin tepesinde bulunan kaledir. Bu kaleden şehrin sivil savaş sırasında kullandığı sığınaklara geçebilirsiniz. Bu sığınaklar mağaralar içindedir ve acımasız iç savaş günlerinde sivil halk kimden kaçacağını bilemeden buraya sığınmıştır. Sığınaklar bugün müze olarak kullanılsa da aktif olduğu dönemde burada okul, hastane, kilise yer alıyormuş.

Tarihi dokusunun yanı sıra yemekleri ile de harika bir şehir olan Cartagena ‘da sokak satıcılarının yanı sıra bilinen lüks restaurantlar da bulunur. Saat kulesinin olduğu meydanda birçok tatlıcı, soyulmuş meyve ve meyve suyu bulabilirsiniz. Ayrıca Fernandez Meydanında bulunan La Sandwicheria isimli mekanda bizim damak tadımıza uygun hafif yemekler yer alır. Denizciliğin olduğu şehirde taptaze deniz mahsullerini bir çok mekanda yiyebilirsiniz. Cartegena aynı zamanda İspanya’da şarapçılığın en gelişmiş olduğu Murcia Bölgesi’nde yer aldığı için bir çok ucuz ama kaliteli şarabı da burada bulabilirsiniz. Yaz sıcağında soğuk ve meyvelerde ile dolu olan bir kadeh Sangria içmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir