Vasa Müzesi

BAMBAŞKA BİR MÜZE ; VASA MÜZESİ

17. yüzyılda batmış, Vasa isimli bir savaş gemisinin, yıllar sonra yeniden tek parça halinde çıkarılıp sergilendiği İhtişamlı müze, Stocholm’un Djurgarden adasındadır.

Müze gezmeyi severim birçok ilginç müze görme fırsatım oldu ama Vasa müzesi En ilginçlerinden biriydi. Devasa geminin tek parça halinde sergilendiği müze gerçekten gezdiğinize değecek bir yer.

10 Ağustos 1628 tarihinde büyük bir savaş gemisi Stockholm limanından ayrılmak üzere yelken açmış. Henüz yeni inşa edilmiş olan bu gemiye tahtda ki Vasa soyunun arması olan Vasa adı verilmiş. Gelgelelim henüz limandan ayrılırken fırtınaya tutulur ve batar. 150 tayfasından 30 u kurtulamaz ve gemi ile birlikte sulara gömülür. Vasa’nın tekrar gün ışığını görmesi için 333 yıl geçer. Onu yeniden keşfeden (6 yıllık bir arama sonucunda 1956 da) Özel araştırmacı Anders Franzen olur.

Kendi zamanının en büyüğü olan Vasa, Stockholm’de Hollandalı gemi yapımcısı Henrik Hybertsson’un nezaretinde 400 kişilik marangozlar, heykeltıraşlar, boyacılar, camcılar, demirciler, yelken yapımcıları Vasa’nın yapımında çalışmışlar. Yapımı iki yıl sürmüş ve nihayetinde 1200 Ton ağırlığında devasa bir gemi ortaya çıkmış. Çıkmış çıkmasına da Kral bordoda olması gerekenden fazla top ‘un gemiye yerleştirilmesini isteyince olan olmuş ve geminin üst kısmı olması gerekenden ağır olduğu için akıbeti böyle olmuş. İsveç ‘in baş düşmanı Polonya’ya karşı savaşmak üzere yapılan geminin kaderinde, ismine açılmış bol ziyaretçisi olan müzede sergilenmek varmış.

Vasa 24 Nisan 1961 de uzun bir çalışmanın ardından su yüzeyine çıkarıldı. Yap boz gibi tüm parçaları birleştirildi. Yedi yüzden fazla ağaç heykel elden geöirildi. Bir savaş gemisi değil yüzen bir sarayı andıran Vasa büyük bir özenle bugünkü halini aldı. Halen özel karışımlarla korunan Vasa bügüne kadar 28 Milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Müzede geminin yanı sıra gemiden çıkan ve her birinin ilginç hikâyesi olan eşyalarda sergilenmekte. Bunlar arasında tayfaların kemikleri de bulunuyor.

Stockholm limanının giriş ağzında, henüz bir mil bile gidemeden batan gemi, Bu yönüyle az da olsa Titanic’e benziyor. İlk sefer, ihtişam vs.

Vasa’nın su yüzüne çıkarılmasıyla birlikte, binlerce dönemsel eşyada bulunmuş olmuş. Dolayısıyla Dönemin denizciliği ve yaşam hakkında bilgilere de ulaşılmış olmuş.

Vel hasıl yolunuz İsveç ‘e Stockholm ‘e düşerse mutlaka görün derim Vasa gemisini, müzesini, gemi müzesini…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir